Koszt tarasu kompozytowego - Co warto wiedzieć przed inwestycją?

Koszt tarasu kompozytowego - Co warto wiedzieć przed inwestycją?

Planując budowę tarasu, jednym z kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest koszt całej inwestycji. Coraz więcej osób decyduje się na tarasy kompozytowe ze względu na ich trwałość, estetykę i niskie koszty utrzymania. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie są koszty związane z budową tarasu z desek kompozytowych i na co należy zwrócić uwagę podczas planowania budżetu.

Co wpływa na koszt tarasu kompozytowego?

Rodzaj i jakość desek kompozytowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje desek kompozytowych, które różnią się między sobą jakością, wyglądem i trwałością. Cena za metr kwadratowy desek kompozytowych waha się od około 150 do 400 zł, w zależności od producenta i specyfikacji materiału.


Powierzchnia tarasu

Oczywiście, im większy taras, tym wyższe będą koszty materiałów. Powierzchnia tarasu bezpośrednio wpływa na ilość potrzebnych desek, legarów i elementów montażowych.

Koszty montażu

Montaż tarasu można wykonać samodzielnie, co obniży koszty, ale wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Koszt montażu przez specjalistów wynosi zazwyczaj od 50 do 150 zł za metr kwadratowy, w zależności od stopnia skomplikowania projektu i regionu.

Podbudowa i legary

Koszty związane z przygotowaniem podłoża i instalacją legarów są często pomijane, ale stanowią istotny element budowy tarasu. Solidna podbudowa to gwarancja trwałości tarasu. Koszt legarów i podbudowy to dodatkowo około 30-60 zł za metr kwadratowy.

Dodatkowe akcesoria i wykończenia

Do kosztów należy doliczyć również akcesoria, takie jak klipsy montażowe, listwy wykończeniowe, schody czy oświetlenie. Te dodatkowe elementy mogą znacząco wpłynąć na ostateczną cenę tarasu.
Przykładowe wyliczenia kosztów
Przykładowo, dla tarasu o powierzchni 20 m², koszty mogą się kształtować następująco:

Deski kompozytowe

20 m² x 250 zł/m² (średnia cena) = 5000 zł
Legary i podbudowa

20 m² x 45 zł/m² (średnia cena) = 900 zł
Montaż przez specjalistów

20 m² x 100 zł/m² (średnia cena) = 2000 zł
Akcesoria i wykończenia

Przykładowo: 1000 zł
Suma całkowita: 8900 zł

Dlaczego warto zainwestować w taras kompozytowy?

Mimo że początkowe koszty budowy tarasu kompozytowego mogą być wyższe w porównaniu do tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, warto rozważyć długoterminowe korzyści:

  • Niskie koszty utrzymania-Deski kompozytowe nie wymagają regularnego malowania, olejowania ani impregnacji, co redukuje koszty eksploatacji.
  • Trwałość-Kompozyt jest odporny na wilgoć, promieniowanie UV, pleśń i insekty, co zapewnia długowieczność tarasu.
  • Estetyka-Tarasy kompozytowe zachowują swój wygląd przez wiele lat, co zwiększa wartość nieruchomości.

Inwestycja w taras kompozytowy to decyzja, która wymaga przemyślenia i odpowiedniego planowania budżetu. Mimo wyższych kosztów początkowych, długoterminowe oszczędności związane z niskimi kosztami utrzymania i trwałością materiału sprawiają, że jest to rozwiązanie warte rozważenia. Dobrze zaplanowany i wykonany taras kompozytowy będzie cieszył oko i służył przez wiele lat, stanowiąc doskonałe miejsce do relaksu i spotkań na świeżym powietrzu.