Czy deska kompozytowa się mocno nagrzewa?

Czy deska kompozytowa się mocno nagrzewa?

Czy Deska Kompozytowa Się Mocno Nagrzewa? Mit czy Rzeczywistość?

Deska kompozytowa, znana również jako drewno kompozytowe lub WPC (Wood-Plastic Composite), stała się popularnym materiałem w dziedzinie architektury krajobrazu i budownictwa ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne, szkodniki oraz łatwość utrzymania. Wiele osób zastanawia się jednak, czy deska kompozytowa się mocno nagrzewa, szczególnie podczas letnich miesięcy. Czy jest to prawda? Sprawdźmy.

 

Czy deska kompozytowa się mocno nagrzewa?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Generalnie, wszystkie materiały, w tym deski kompozytowe, absorbują ciepło i mogą stać się gorące, gdy są wystawione na bezpośrednie działanie słońca przez dłuższy okres. Stopień nagrzewania się desek kompozytowych zależy jednak od kilku czynników, które omówimy poniżej.

 

Kolor deski tarasowej kompozytowej


Podstawowym czynnikiem wpływającym na stopień nagrzewania się deski kompozytowej jest jej kolor. Ciemniejsze kolory absorbują więcej promieni słonecznych i tendencja do nagrzewania jest większa. Na przykład, ciemnobrązowe lub czarne deski kompozytowe będą się nagrzewać więcej niż deski w jasnych kolorach, takich jak beżowy czy szary.

 

Skład materiałowy deski tarasowej kompozytowej


Deski kompozytowe są wykonane z połączenia tworzyw sztucznych i włókien drzewnych. Procentowy udział tych składników w konkretnym produkcie może wpływać na jego zdolność do absorbowania ciepła. Generalnie, produkty z większym udziałem tworzyw sztucznych mogą być bardziej narażone na nagrzewanie.

 

Środowisko


Deski umieszczone w miejscach o wysokiej ekspozycji na słońce będą naturalnie się bardziej nagrzewać. Jednak warto zauważyć, że na temperaturę deski wpływa również jej bezpośrednie otoczenie. Na przykład, deska otoczona przez rośliny lub umieszczona w pobliżu odbijającej ciepło powierzchni może się mocniej nagrzewać.

 

Jak zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się desek kompozytowych?


Istnieje kilka strategii, które można zastosować, aby zminimalizować nagrzewanie się desek kompozytowych. Przede wszystkim, można zdecydować się najasniejsze kolory, które naturalnie absorbują mniej ciepła. Dodatkowo, regularne mycie desek może pomóc w odbijaniu ciepła i zapobiegać ich nadmiernemu nagrzewaniu.

Inną strategią jest strategiczne planowanie architektury krajobrazu. Można na przykład umieścić deski w miejscach, które są częściowo zacienione przez budynki lub rośliny, co pomoże zmniejszyć ich ekspozycję na słońce.

Dodatkowo, niektóre firmy produkujące deski kompozytowe oferują specjalne powłoki, które pomagają odbijać promienie słoneczne i zmniejszać nagrzewanie się. To może być dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w regionach o wysokiej ekspozycji na słońce.


Choć deski kompozytowe mogą się nagrzewać, stopień nagrzewania zależy od wielu czynników, takich jak kolor deski, skład materiałowy i otoczenie. Można zastosować różne strategie, aby zminimalizować nagrzewanie, takie jak wybór jasniejszych kolorów, regularne czyszczenie desek, strategiczne planowanie architektury krajobrazu czy użycie specjalnych powłok. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest unikalna, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże Ci podjąć najbardziej odpowiednie dla Ciebie decyzje.