Ile kosztuje taras 10 m2?

Ile kosztuje taras 10 m2?

Koszt Budowy Tarasu o Powierzchni 10 m2


Budowa tarasu to doskonały sposób na stworzenie dodatkowego miejsca na relaks i rozrywkę w domu. Jednak przed podjęciem decyzji o budowie tarasu, ważne jest, aby zrozumieć, ile może to kosztować. W tym artykule przyjmiemy powierzchnię tarasu wynoszącą 10 m2, aby dokładniej oszacować potencjalne koszty.

 

Wybór Materiałów

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt budowy tarasu jest wybór materiału. Najpopularniejsze materiały to drewno, kompozyt i beton.

Drewniane tarasy są atrakcyjne i ciepłe, ale wymagają regularnej konserwacji. Cena drewna jest różna w zależności od gatunku - na przykład sosna jest tańsza, natomiast egzotyczne drewno takie jak teak czy meranti jest droższe. Przyjmując średnią cenę drewna na taras około 100 zł/m2, dla tarasu 10m2 wydamy około 1000 zł tylko na drewno.

Tarasy kompozytowe są trwałe i nie wymagają tak intensywnej konserwacji jak drewno. Ich koszt jest jednak wyższy - średnio około 200-250 zł/m2. Dla tarasu 10m2 wyniesie to 2000-2500 zł.

 

Konstrukcja i Montaż

Oprócz materiału, inny istotny element kosztu to prace budowlane. Koszty te obejmują przygotowanie terenu, budowę konstrukcji podtrzymującej taras i sam montaż. Te koszty są trudne do oszacowania bez konkretnych detali projektu, ale ogólnie rzecz biorąc, mogą wynosić od 100 do 200 zł za metr kwadratowy.

 

Dodatkowe Koszty

Dodatkowe koszty mogą obejmować takie elementy jak balustrady, schody, oświetlenie czy zadaszenie. Jeśli decydujesz się na dodatki takie jak te, powinieneś doliczyć te koszty do swojego budżetu.

Podsumowując, całkowity koszt budowy tarasu 10 m2, zależy od wielu czynników i może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i specyfiki projektu. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że budowa tarasu drewnianego o powierzchni 10 m2 będzie kosztować od 2000 do 3000 zł, zakładając średnie koszty materiałów i pracy. Jeżeli wybierzesz taras kompozytowy, koszt może wzrosnąć do około 3000-4500 zł. Betonowy taras to wydatek rzędu 2000-3500 zł. 

Pamiętaj, że te koszty są jedynie szacunkowe i mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, dostępność materiałów czy wymagane prace przygotowawcze.

 

Zalety Inwestycji w Taras

Mimo że koszt budowy tarasu może wydawać się znaczny, warto pamiętać o korzyściach, jakie niesie ze sobą ta inwestycja. Taras zwiększa funkcjonalność Twojego domu, oferując dodatkowe miejsce do relaksu, zabawy i spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Dodatkowo, dobrze zaprojektowany i wykonany taras może zwiększyć wartość nieruchomości. Zatem jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na sprzedaż domu, możesz oczekiwać wyższej ceny dzięki dodatkowi, jakim jest taras.

Na koniec, pamiętaj, że kluczem do oszacowania kosztów budowy tarasu jest dokładne planowanie i przemyślane decyzje. Wybór materiałów, zrozumienie swoich potrzeb i preferencji oraz uwzględnienie wszystkich kosztów związanych z projektem to najlepszy sposób na osiągnięcie zadowalających rezultatów przy jednoczesnym przestrzeganiu budżetu.